Co się zaczęło? Co się skończyło?
I co dalej?
Jak to wygląda dzisiaj

Aktualizacja: 2020-04-29
Proces rodziny Michaela Jacksona przeciwko firmie AEG Live rozpoczął się złożeniem wielowątkowego pozwu w październiku 2010 roku. Teoretycznie w celu znalezienia winnych. Coraz bardziej jednak wygląda na to, że chodzi tu wyłącznie o pieniądze.
Proces winnych śmierci Michaela Jacksona, czyli w efekcie - Dzieci Michaela Jacksona wytaczają sprawę o 30 miliardów dolarów.
SPOŁECZEŃSTWO

07 listopada 2012 roku
   Sąd w Los Angeles uznał doktora Conrada Murray'a za winnego nieumyślnego spowodowania śmierci gwiazdora. Murray był oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci Jacksona, poprzez podanie mu dawki silnego leku przeciwbólowego - propofolu. Miało to na celu doprowadzenie Jacksona do snu. Jednakże lek ten w połączeniu z pozostałymi, przyjmowanymi w międzyczasie przez piosenkarza specyfikami, spowodował jego śmierć.
   To, ze piosenkarz w tym okresie zażywał wiele różnych narkotyków, rozmaitych leków i sam domagał się silnego środka na bezsenność nie zmienia faktu, że podany przez Murray'a lek może być aplikowany wyłącznie w warunkach szpitalnych.
   Osobistego lekarza Michaela Jacksona Sąd w Los Angeles skazał w zasadzie na najwyższy w takim przypadku wymiar kary, tj. 4 lata pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia wykonania kary. Ciekawostką jest to, że odsiedzi on w rzeczywistości dwa lata, a to ze względu na przepełnienie więzień stanowych. Takie, łagodzące wyroki prawo wprowadzono dla osób popełniających przestępstwo po raz pierwszy i bez użycia przemocy.

28 marca 2013 roku
   Troje Dzieci Michaela Jacksona, a przede wszystkim jego piętnastoletnia córka Paris żądaja 30 miliardów (30 000 000 000 $) odszkodowania od firmy AEG Live. Firma ta była organizatorem ostatniej trasy koncertowej Jacksona i to ona przydzieliła artyście osobistego lekarza. Jak już wiemy człowiek ten, Conrad Murray bezpośrednio przyczynił się do śmierci Jacksona. W kwietniu 2009 roku Jackson zmarł po zaaplikowaniu mu przez Murray'a leku, którego w warunkach domowych nie można używać.
    Teoretycznie dzieciom i matce Jacksona chodzi o znalezienie i ukaranie osoby odpowiedzialnej za jego śmierć. Obarczają oni firmę odpowiedzialnością za błędy lekarza. Taka jest teoria, bo praktycznie winny się już znalazł i został skazany na lata za nieumyślne spowodowanie śmierci. To między innymi właśnie najbliższa rodzina domagała się - i słusznie - najwyższego, możliwego wymiaru kary, uznając tym samym osobę doktora za odpowiedzialną śmierci ojca. Tyle, że od lekarza trudno jest wydobyć taką kasę, więc "szukanie odpowiedzialnych" rodzina przekierowała na firmę, która może dysponować zadowalającą ich aspiracje gotówką. Warto zauważyć, że gwiazdor w spadku pozostawił im nieco ponad 510 mln dolarów długu. Jednak po śmierci zarobił ponad miliard dolarów (spłacaniem jego długów zajmują się specjalni adwokaci pod wodzą jego przyjaciela), tym samym oni zarządzają obecnymi zyskami Jacksona. Ten miliard dolarów to jednak niewiele w porównaniu do oczekiwań spadkobierców wobec nowego odpowiedzialnego.
   Historycznie w sprawie przeciwko firmie Jacksonowie postawili wiele zarzutów, jednak do dzisiaj, po odrzuceniu wielu z nich, pozostał zarzut niewłaściwie zatrudnionego lekarza osobistego piosenkarza oraz brak właściwego nadzoru firmy nad zatrudnionym lekarzem.
   Na początku kwietnia pierwsza rozprawa.

25 kwietnia 2013 roku
   Proces trwa od 4 kwietnia 2013 roku i był dotychczas w fazie przygotowawczej, tj. sędzia zajmował się ustalaniem skali ograniczenia dostępu mediów, kompletowana była ława przysięgłych. Jednakże obecnie mamy do czynienia z nie lada sensacją - o ile oskarżenia rodziny okażą się prawdą. Rodzina piosenkarza oskarża firmę o to, że w okresie promocji ostatniej trasy koncertowej, która nie odbyła się z powodu śmierci gwiazdora, AEG live zatrudniła sobowtóra Jacksona. Rodzina wnioski takie wyciąga z faktu, że prawdziwy Michael Jackson nie byłby w stanie podołać promocji ze względu na stan zdrowia. Sprawa się rozkręca.

10 października 2013 roku
   No i na razie skończyło się tak, że sąd orzekł, iż firma AEG live nie jest odpowiedzialna za śmierć Króla Popu. Kasy zdaje się nie będzie. Ale sprawa się tak pewnie nie skończy, bo jeśli nie dzieci Króla Popu, to ich prawnicy będą jeszcze chcieli podoić trochę, czy to rodzinę, czy ewentualną stronę przegraną.

24 stycznia 2016 roku
   Nie wykluczone, że sprawa jest już zamknięta. Jeszcze w 2014 roku rodzina Jacksonów ponownie wniosła identyczne powództwo i ponownie odmówiono im wypłaty odszkodowania. Również apelacja wniesiona do sądu w Kaliforni nic nie zmieniła. Sąd apelacyjny podtrzymał stanowisko poprzednich instancji, że śmierć spowodował doktor Murray, jako niezależny lekarz, a firma promotorska nie ma z błędami medycznymi nic wspólnego. Była wyłącznie stroną zatrudniającą tego lekarza.
   Swoją drogą cały proces (w zasadzie dwa procesy) włącznie z rozprawą apelacyjną trwały dwa lata. Niby długo, ale na nasze, polskie warunki to błyskawica.

Dzisiaj jest: Poniedziałek
16 maja 2022
136 dzień roku

Komisja Europejska pozywa Polskę za brak działań we wdrażaniu dyrektyw.

Komisja Europejska pozywa Polskę za brak działań we wdrażaniu dyrektyw.

Proponowane artykuły:
Nietypowe odnowienie fresku z Ecce Homo z Borja
Aktualizacja: 2020-04-30
28 sierpnia 2012 roku
   Osiemdziesięcioletnia Cecilia Gimenez podjęła się samodzielnie renowacji fresku z wizerunkiem Jezusa w Sanktuarium Miłosierdzia w Borja w pobliżu Saragossy. Fresk zatytułowany Ecce Homo jest dziełem dziewiętnastowiecznego malarza hiszpańskiego Eliasa Garcii Martineza. Po przeprowadzonej przez nią renowacji z malowidł...   Czytaj więcej
Szybcy, wściekli i bardzo młodzi.
Aktualizacja: 2020-04-29
Nastolatki poszaleli autem rodziców. Jaka powinna być kara, a jaka będzie?
28 listopada 2016 r.
   Wszystkie media obiegła dzisiaj informacja o pościgu Policji za samochodem osobowym, którego kierowca nie zatrzymał się do kontroli. Policjanci podjęli próbę zatrzymania pojazdu po uzyskaniu informacji od mieszkańców, że po ulicach porusza się samochód, którego kierow...   Czytaj więcej
Dolina Drawy - Wstyd Albionu
Aktualizacja: 2021-04-12
Z końcem II Wojny Światowej Alianci przekazali setki tysięcy Rosjan w ręce Związku Radzieckiego skazując ich tym samym na śmierć lub wieloletnie łagry. Jedną z odsłon tej operacji było przekazanie Sowietom 30 tysięcy Kozaków, określane mianem Zbrodni nad Drawą.
   We...   Czytaj więcej

Skontaktuj się z nami

Pytania, sugestie, chęć współtworzenia witryny.