Co się zaczęło? Co się skończyło?
I co dalej?
Jak to wygląda dzisiaj

Aktualizacja: 2020-04-26
Sąd uznał, że Wanda Nowicka znajduje się na liście płac przemysłu aborcyjno-antykoncepcyjnego - to wynik przegranej w procesie, jaki Wicemarszałek sejmu wytoczyła przeciwko publicystce Joannie Najfeld.

Wanda Nowicka przegrywa proces, który wytoczyła Joannie Najfeld.
POLITYKA


17 listopada 2011 roku
   „Gość Niedzielny” ujawnił wyrok jaki wydał Sąd Warszawski w sprawie wytoczonej przez Wandę Nowicką katolickiej publicystce Joannie Najfeld. Choć proces był utajniony, to informacja o jego uzasadnieniu przedostała się do redakcji gazety. Z wyroku wynika, że Wanda Nowicka znajduje się na liście płac przemysłu aboryjno-antykoncepcyjnego. Joanna Najfeld odpowiadała z art. 212 par. 2 Kodeksu Karnego, w którym mowa jest o pomawianiu innej osoby za pomocą środków masowego przekazu. 12 września zapadł wyrok uniewinniający. Sąd uznał, że prawdą jest iż kierowana przez Nowicką Federacja pozostawała na usługach producenta środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych Gedeon Richter Polska oraz na usługach producenta sprzętu medycznego, niezbędnego dla wykonywania zabiegów aborcji - organizacji IPAS. Usługi te polegały m.in. na promowaniu tych firm przez Federację i podmioty z nią związane.[PAP, Superekspres]
   Gdy uzasadnienie utajnionego wyroku ujrzało światło dzienne, pani poseł tłumaczyła się, że nie widzi nic złego w pozyskiwaniu środków finansowych przez Federację od legalnie działających firm. Niektórzy zastanawiają się w związku z tą wypowiedzią, że skoro nie widzi w tym nic nagannego, to dlaczego wytoczyła proces przeciwko Joannie Najfeld o nieprawdziwe, pomawiające i obraźliwe wypowiedzi.
Pani poseł obiecała również, że odpis wyroku pojawi się na stronach www.federa.org.pl. Na pytania dziennikarki TVN24 u utajnienie postępowania, Nowicka powiedziała Ja nie domagałam się utajnienia, po prostu go nie ujawniłam. Nikt nie wystąpił o jego ujawnienie, a ja go nie utajniałam. Jednak z akt sądu z części jawnej posiedzenia, jeszcze przed dokonanie utajnienia wynika, że na popartą przez Obronę Najfeld propozycję sędziego o odtajnienie procesu Wanda Nowicka wyraziła swój sprzeciw.
[Fragmenty uzasadnienia].
   W wypowiedziach czołowych polityków oczywiście dominują ostre wypowiedzi, wyrażające główenie oczekiwanie, że Pani Wicemarszałek Sejmu wytłumaczy się publicznie z sytuacji. Posłowie Stanisław Żelichowski oraz Jarosław Gowin zażądali nawet oficjalnego odtajnienia wyroku i jego uzasadnienia. Za odwołaniem Nowickiej z pozycji Wicemarszałka złożyła wniosek Solidarna Polska. Oczywiście popiera ją PiS. Ciekawe jak spawa się potoczy? Jak będzie się w najbliższym czasie przedstawiała moralna wykładnia aktywności poselskiej.

12 lutego 2012 roku
   Jak się okazało Wanda Nowicka złożyła apelację od wyroku sądu. Jak widać jednak uważa, że jest coś nagannego w działalności, którą wykazał jej sąd bo broni się rękami i nogami. Niestety apelacja złożona przez Panią Wicemarszałek nic nie dała, gdyż Joanna Najfeld wygrała sprawę ponownie o czym orzekł sąd 30 stycznia 2012 roku.
Wracając do zasady I co dalej? - wykonane przez ostatnie miesiące poszukiwania obiecanego przez p. Poseł uzasadnienia na stronie www.federa.org.pl nie dało rezulatatu. Za to w rozmowie z frondą.pl redaktor Najfeld informuje, że trudno wykryć miejsce umieszczenia treści tego dokumentu na stronach Federacji. Jest on za to dostępny na http://mamproces.pl/?page_id=772. W tej samej rozmowie publicystka informuje również, że reszty akt Pani Nowicka nie ujawniła, czemu ona sama się nie dziwi, gdyż wie co w nich jest.

20 czerwca 2012 roku
   Informacja w niniejszym wątku z ostatnich dni: Prokuratura Rejonowa dla Warszawy ¦ródmieście północ zajmie się sprawą Wandy Nowickiej z podejrzeniami popełnienia przez nią przestępstwa nielegalnego lobbingu, płatnej protekcji i nielegalnej reklamy środków farmaceutycznych - to decyzja Sądu Rejonowego Warszawy ¦ródmieścia po doniesieniu, jakie w 15 listopada 2011 roku, czyli niespełna rok temu złożyła Fundacja „Pro - prawo do życia”. Doniesienie w formie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez wicemarszałek Sejmu Wandę Nowicką. Przestępstwo miałoby polegać na płatnej protekcji, nielegalnym lobbingu oraz złamaniu prawa farmaceutycznego, polegającgo na nielegalnej reklamie środków farmakologicznych, w tym wczesnoporonnych. Zdaniem Fundacji, Posłanka Ruchu Palikota mogła dopuścić się popełnienia przestępstwa z art. 129 lub 129 prawa farmaceutycznego, gdyż Federacja nie jest uprawniona do reklamowania środków farmaceutycznych.
   Oczywiście jak to w Polsce nic nie jest proste w sprawach, w które uwikłani są wszelkiej maści urzędnicy. Prokurator Rejonowy dla Warszawy ¦ródmieścia-Północ odmówił wszczęcia postępowania przeciwko Wandzie Nowickiej. Złożone w związku z tym przez Fundację zażalenie zostało uwzględnione przez Sąd 22 maja 2012 roku, który w swoim uzasadnieniu stwierdził, że oskarżyciel publiczny jakim jest prokurator powinien ustalić, czy Wanda Nowicka w ramach kierowanej przez siebie organizacji i podmiotów z nią związanych udzielała jedynie ogólnej informacji, czy reklamowała i promowała środki antykoncepcyjne na rzecz podmiotów udzielających „dotacji”. Artykuł wPolityce. [wPolityce, PAP]. Tak na marginesie - jasnym jest, że w takiej sytuacji koszty sprawy są większe. Czy więc popełniający tak prosty błąd prokurator nie powinien ponosić konsekwencji, choćby służbowych? Ale tego wątku nie będziemy rozwijać, bo się pogubimy.

22 stycznia 2016 roku
   Jak to bywa w naszym sądownictwie, sprawa ucichła. Skromne możliwości nie pozwoliły nam na dotarcie do dalszych losów tej sprawy w prokuraturze, jeśli takowe były. Sąd sądem, ale postawę Pani Wandy Nowickiej oceniło społeczeństwo nie dając jej wymaganych 100 000 podpisów umożliwiających kandydowanie do sejmu w wyborach 2015. Na tym zamknijmy ten wątek, jak wieko trumny się zamyka.

Dzisiaj jest: Poniedziałek
3 października 2022
276 dzień roku

Polski PKB według prognoz Ministra Jacka Vincenta-Rostowskiego.

Zmiany polskiego PKB na przestrzeni lat.

Proponowane artykuły:
Sprawa Dody w Trybunale Konstytucyjnym
Aktualizacja: 2020-04-29
26 września 2013 roku
   Polski Trybunał Konstytucyjny zajmuje się wieloma sprawami. Najwyraźniej jednak w naszym kraju jest komfortowo, gdyż sędziowie Trybunału mają czas na zajmowanie się sprawami niezbyt wielkiej wagi. W zasadzie można powiedzieć, że standardowe sądy nie są nam już potrzebne, bo każdy wy...   Czytaj więcej
Kurski kontra Hofman
Aktualizacja: 2020-04-29
Politycy prędcy w gębie
04 lipca 2012 roku
   Politycy często wypowiadają publicznie gorące ale nieprawdziwe słowa. Jak się jednak okazuje nawzajem wspomagają się, by sami siebie powściągać, do tego nie czekając na sprawy sądowe - przepraszają. Całkiem dobrze to wróży, a przynajmniej oszczędza ...   Czytaj więcej
Szybcy, wściekli i bardzo młodzi.
Aktualizacja: 2020-04-28
Nastolatki poszaleli autem rodziców. Jaka powinna być kara, a jaka będzie?
28 listopada 2016 r.
   Wszystkie media obiegła dzisiaj informacja o pościgu Policji za samochodem osobowym, którego kierowca nie zatrzymał się do kontroli. Policjanci podjęli próbę zatrzymania pojazdu po uzyskaniu informacji od mieszkańców, że po ulicach porusza się samochód, którego kierow...   Czytaj więcej

Skontaktuj się z nami

Pytania, sugestie, chęć współtworzenia witryny.