Co się zaczęło? Co się skończyło?
I co dalej?
Jak to wygląda dzisiaj

Aktualizacja: 2020-05-21
Gdy chcesz spokojnie obejrzeć informacje w telewizji, czyli krótki esej o reklamach przy śniadaniu.
Hemoroidy, suchość pochwy i inne takie smaczki
MEDIA

21 maja 2020
Przepraszam, musi mi się ulać. Jeden słuchacz w osobie Andrzeja, który jest w dodatku współuczestnikiem - nie liczy się.
Robimy śniadanie. Włączamy jak zwykle TVN24. Jest "15 na żywo" (wiem, to pora obiadu, ale po pierwsze u nas jest wtedy 13sta - wiem, to również pora obiadu, ale my jesteśmy nocne marki, więc jeśli można, to śniadaniujemy po południu, a poza tym noc niezbyt ciemna trwa już tylko 5 godzin, więc trudno się załapać). Nawias trochę zbyt obszerny. Do rzeczy. Siadamy do stołu, jajeczka na twardo, na miękko, twarożek z rzodkiewką z Holandii, żółty ser, chleb z naszego piekarnika z islandzkiej mąki żytniej, znaczy z młyna islandzkiego, bo zboże to raczej skądś indziej, pomidory islandzkie, cebula z Nowej Zelandii, herbata z Indii ;)
Zaczyna się serwis informacyjny. Słuchamy uważnie, komentujemy z pełną buzią, ale nie da się inaczej, jeśli chcemy nadążyć. Pytania, opinie, zdziwienie kierujemy do siebie nawzajem, bo jak inaczej. Staramy się zrozumieć albo wyrazić swój głośny sprzeciw. Tym razem nie skomentuję niczego, co w tym rynsztoku politycznym się dzieje (choć trudno jest się powstrzymać). Tym razem o coś innego chodzi.
Ledwo się rozochociliśmy słuchaniem informacji, koniec serwisu. Blok reklam, ogłoszenie społeczne, blok reklam. Ja rozumiem, reklama dźwignią handlu, a i pożytecznie bywa, bo jak powszechnie wiadomo, czas reklamowy można wykorzystać na kąpiel, ręczne pranie, umycie naczyń, a bardziej romantycznie, to nawet na numerek z mężem. Ale... pamiętajcie o wyłączeniu dźwięku, bo wszelki nastrój szlag jasny trafi. Może nie? Spróbujcie go, ten nastrój, zatrzymać, kiedy dotrą do was teksty o suchości pochwy, albo o tym, że konar nie płonie.
W każdym razie, w chwili kiedy zaczyna się bloczysko reklamowe, należy raczej zrobić przerwę w jedzeniu, bo co prawda nie robiłam badań statystycznych, ale mam wrażenie, że większość reklam dotyczy mało smakowitych leków, paraleków, cudownych tabletek, czarownych maści i kremów - więc może jednak bez przerwy w posiłku, bo niestrawność pokonamy szybko. Na zawołanie też przestanie cię boleć przez 24 godziny, a pocić się przestaniesz nawet przez tydzień cały. Możesz żreć dużo i tłusto, możesz chlać w opór, możesz dbać o wątrobę i chudnąć jednocześnie, możesz jeść coś, co ci szkodzi, potem pigułka i już po zgadze, niestrawności, rozwolnieniu, zatwardzeniu. Nie wypadną ci włosy, znikną krosty, a zęby zbieleją i już ci się nie odkleją. Przejdziesz bezboleśnie przez zdradę ukochanego/ukochanej, ale jednak chwila zastanowienia i refleksji powinna cię dopaść - dlaczego tak się stało. Sucha pochwa, brak erekcji, brudne uszy, czyli głuchota na jego/jej głos, grzybica, próchnica, łysienie, siwizna, hemoroidy, kwas solny, Helicobacter...może zrozumiesz, dlaczego cię rzucił/a, no ale żeby zaraz w trakcie jedzenia?? Okropnie tego dużo. Takie wizje cudnego życia przed nami rysują. Nikt nie protestuje, nikt głośno nie krzyczy, że to ściema w wielu przypadkach. No jak można tak kłamać, że mi Voltaren pomoże przy bólu kolan i kręgosłupa i chwilę po zastosowaniu już mogę tańczyć i i bawić się z wnukami galopując przez łąkę z berbeciem na barana. To tak nie działa. Nie twierdzę, że wcale nie działa, ale to nie magia, to chemia. Może przestańmy chodzić na konsultacje z lekarzem medycyny. Sami się zdiagnozujmy, pomoże nam wujcio Guglak i spece od reklamy. To powinno być zabronione. Nie wolno reklamować papierosów i alkoholu, ale wolno reklamować takie czarodziejskie specyfiki - na wszystko. Polacy i tak są w czołówce światowej, jeśli chodzi o spożycie tych magicznych preparatów. Aż dziw bierze, że jeszcze nie reklamują koronarografii jako lekarstwa na koronawirusa - no co, nazwy takie podobne, jakby coś sugerowały ;) Lud w potrzebie i w strachu, kupi każdą bzdurkę-bajdurkę.
Śniadanie minęło w dość dobrym nastroju. Obśmialiśmy niektóre doniesienia, obsmarowaliśmy bezlitośnie, ale bez zawziętości i nienawiści, niektórych udzielających wywiadu, goryczą okrasiliśmy spostrzeżenia o krótkiej pamięci polityków, pogadaliśmy o źdźbłach i belkach w oczach (widać w przypadku polityków również nie działają preparaty poprawiające ostrość widzenia, usuwające nadmiar żółci i te wspomagające pamięć). Popijając herbatkę z Indii wysłuchaliśmy rewelacji o leczeniu hemoroidów drogą doustną, tak, tak, już nie trzeba czopków i maści wciskać sobie w tyłek. Wystarczy łykać pastylki. A może po prostu czas pomyśleć nad zmianą diety, żeby do obstrukcji nie dopuszczać.
No cóż. Jak to ktoś kiedyś niezbyt elegancko podsumował, jak mniemam po kolejnej porcji reklam, w życiu chodzi o dwie rzeczy: jak się zesrać i jak się nie zesrać. Dlatego hemoroidy bolą :P, podobnie jak myślenie, tylko lekarstwa na niemyślenie jeszcze nie wynaleziono.
P.S. To wszystko, co napisałam nie oznacza, że ja na reklamy odporna jestem. Niektóre są nawet pomocne, bo niosą jakieś informacje. Ostatecznie i tak czytam uważnie etykiety, dopytuję lekarza, farmaceutę (najlepiej kogoś z rodziny, bo obcy na pewno przekupiony ;) ), poradzę się pana na dziale AGD lub RTV. Po prostu przerażająca jest dla mnie ta lekkość w przekazywaniu naciąganych, delikatnie ujmując, informacji, ten brak odpowiedzialności (bo formułka, zapytaj lekarza lub farmaceutę, bo wszystko może być lekiem lub trucizną, jest zwyczajnym dupokrytem), ten przekaz, że na wszystko jest lekarstwo, szybkie i skuteczne, i ostatnio za jedyne pięć złotych za opakowanie, które starczy na miesiąc :) Żeby nie było: żelazny zestaw na po śniadaniu, wit D, bo słońca za mało, magnez, bo skurcze, rutinoscorbin, bo uszczelnia naczynka, włosy i paznokcie to już tylko moja działka, Andrzej się tym nie przejmuje...
No co??? Nie tylko religia jest opium dla mas, skuteczna reklama również

Dzisiaj jest: Piątek
2 grudnia 2022
336 dzień roku

Komisja Europejska pozywa Polskę za brak działań we wdrażaniu dyrektyw.

Komisja Europejska pozywa Polskę za brak działań we wdrażaniu dyrektyw.

Proponowane artykuły:
Pijany prokurator spowodował wypadek
Aktualizacja: 2020-04-28
Pijany prokurator wioząc pijanego kolegę prokuratora spowodował wypadek. I co z tego?
22 kwietnia 2014 roku
   Takie rzeczy mogą się zdarzyć każdemu człowiekowi, choć nie powinny. Ale jeżeli dotyczą funkcjonariusza publicznego, w dodatku reprezentanta wymiaru sprawiedliwości, to w myśl zasady "od wa...   Czytaj więcej
300 miliardów dotacji z Unii Europejskiej.
Aktualizacja: 2020-04-28
Dotacja z Unii Europejskiej w świetle walki politycznej w Polsce
26 marca 2013 roku
   W walce politycznej pomiędzy PiS a PO, wykorzystuje się argument 300 mld dofinansowania dotacji unijnych w ramach polityki spójności na lata 2014-2020. Argument ten pojawia się od wiosny 2012 roku. Dla PiS najlepiej by...   Czytaj więcej
Projekt budżetu 2013 przedłożony Sejmowi
Aktualizacja: 2020-04-27
Historia ekonomii - czyli jak instytucje potrafią zgodnie z nauką przewidzieć poziom wzrostu PKB.
15 lutego 2013 roku
   10 października 2013 roku Rząd przedłożył Sejmowi projekt budżetu Polski, w którym dochody zaplanowano na 299 mld 385 mln złotych, wydatki na poziomie 334 ml...   Czytaj więcej

Skontaktuj się z nami

Pytania, sugestie, chęć współtworzenia witryny.